Ana sayfa İş Dünyası SÜLEYMAN KARAGÖZ İle Röportaj

SÜLEYMAN KARAGÖZ İle Röportaj

645
0
PAYLAŞ

Ekonomik dalgalanmalarda çok iyi sörf yapmalıyız ki su bizi yutmasın.

24 yaşında bir genç Süleyman Karagöz. TED kolejinin ardından girdiği Bilkent Üniversitesi uluslar arası ticaret bölümünü eğitiminin 2. Yılının sonunda aile şirketinde görev almak için bırakmış. Askerlik ve sonrası aile şirketinin bir parçası olmuş. Onun başarı hikayesini kendisinden dinleyelim. Çok küçük yaşlarda başladım aslında işe. Babamın yanında işe gide gele birçok işi gözlemleme şansım oldu. İşte pişmem için hemen hemen her bölümde çalıştım. Makine ekipmanı şefimizin yanında makineleri öğren- dim, muhasebe departmanında muhasebeyi, ihale komisyonu kurulumuzda dosya hazırlamayı öğrendim. Yönetim kurulu başkanımızın taktikleri, tecrübeleri, bilgi birikimi ile bunları birleştirerek başarıya giden yolculuğa başladım. Çukurambar’da küçük bir ardiyede kurulan aile şirketimiz bünyesinde şu anda inşaatla ilgili bir çok şirket ve fabrika bulunmakta. Ben bunlardan Bozyapı inşaat malzemelerinin başında bulunuyorum. Ben şu an bulunduğum konuma şirketlerimizin bir çok yerinde deminde bahsettiğim gibi çalışarak geldim. Çünkü tepeden bir yere inmek kolaydır, önemli olan merdivenleri teker teker çıkarak tepeye ulaşabilmektir. Bu tecrübe kazanmamdaki en büyük etkenlerden birisi olmuştur. Şu anda inşaat sektöründe Türkiye genelinde hatırı sayılır firmalardan birisiyiz. İnşaat malzemeleri konusunda büyük bir potansiyele sahip güçlü bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz. Her geçen gün yeni yeni alanlara yöneliyoruz. Hedefimiz iki yılda bir yeni bir sektöre daha yatırım yapabilmek. Bunun için sürekli kendimizi yeniliyoruz ve bunu yaparken de en büyük güçlerimizden birisi teknolojiyi çok iyi takip ediyor olmamız. Planlarımızı hep uzun vadeli olarak yapıyoruz. Önemli olan bugün olacağı görmek değil, 5 yıl sonrasını 10 yıl sonrasını görebilmek ve buna uygun yatırımlar yapabilmek.

İlk tanıştığımızda gözündeki ışıktan anlamıştım onun çok başarılı bir genç olduğunu. Yanılmadığımı röportajımız esnasında anladım ve çok sevindim. Ülkemizin böyle başarılı, çalışkan gençlere ihtiyacı var. İşte o gençlerden birisi de Süleyman Karagöz.

Aile büyüklerimizin engin tecrübelerinin yanı sıra güçlü bir ekibimiz var. Ekibimiz her türlü yenilikleri sürekli takip eder, yaptığımız beyin fırtınalarıyla her türlü fikirlere açık bir şekilde planlarımızı yaparız ve programlı bir şekilde yolumuza devam ederiz. Hedefimiz ailemizin bize verdiği bayrağı daha ilerilere taşıyabilmek.

Genç yaşta iş hayatının içindesiniz. Kendinizi yeterince deneyimli olarak görüyor musunuz?
Evet, dediğiniz gibi çok genç yaşta büyük bir sorumluluğun altına girdim. Ticaretin bütün kurallarını bilmeyebilirim, nereden ne tür tehlikeler gelecek, nasıl bir politika izlenecek, nasıl yatırımlar yapılacak, ne tür hamleler yapmalıyım bilmeyebilirim ama öğrenmeye açığım. Bunları kendime dert edinmiyorum. Babamın engin iş tecrübeleri her şeyden önce benim için büyük bir yol haritası. Sonrasında danışmanlarımız, aile büyüklerimiz ve ekibimiz benim en büyük yardımcılarım. Küçük yaşta ticaret hayatıma girdiğimden öngörüm oldukça yüksek, algılarım çok açıktır. Şu ana kadar iş hayatımda hata yapmadım, inşallah bundan sonra da yapmam.

Peki, iş alanlarınız neler?
Dediğim gibi inşaat sektörünün hemen hemen her alanında yer alıyoruz. İnşaat sektörü, müteahhitlik, yaptığımız inşaatlar, hazır beton santralimiz var. Mıcır, taş ocağımız var. Alt yapı çalışmaları yapıyoruz, beton boru imalatı yapıyoruz.Makine ve ekipmanlarımızı sürekli yeniliyoruz. İnsan gücüne önem veriyoruz ve yanımızda çalışan insanları yaptıkları işlerle ilgili sürekli eğitimlere tabi tutuyoruz. İnsana yatırım yapmanın önemini çok iyi biliyoruz.

Türkiye’de inşaat sektörünün durumu nedir?
Türkiye’de hala inşaatlarda yetersizlik var. Bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Çünkü Türkiye’nin ekonomisini inşaat sektörü belirler. Piyasada paranın dönüp dönmediğini, işin olup olmadığını beton mikserlerinin dönüp dönmediğinden anlayabiliriz. Beton mikserleri hiç durmadan hareket ediyorsa bilin ki inşaat sektörü çok hareketli. Ekonomide her şey yolunda. Çünkü inşaat olmazsa çoğu sektör biter. Bir inşaatta bin iki yüz kalem malzeme kullanılır. Bu da bir çok kişiye iş ve istihdam anlamına gelir, üretim anlamına gelir. Ekonomi haberlerini çok sıkı takip ederim, çünkü dövizdeki dalgalanmalar işimizi çok etkiliyor. Ekonomik dalgalan- malarda çok iyi sörf yapmalıyız ki su bizi yutmasın.

Peki gelelim size, hobiniz var mı?
En büyük merakım arabalar. Araba benim için bir tutku. Bir arabayı alırken çok düşünür, araştırır ve ona göre karar veririm. Sonrasında da tutkuyla bağlanırım. Hız başka bir tutkum. Araba yarışlarına katılmayı çok severim. Birçok derecelerim ve birinciliklerim var. Hızı çok severim, hızı hissetmem lazım. Ticaretteki hırsım ve hızım da tıpkı arabadaki hız tutkum gibi. Yüzmek başka bir hobim. Yüzmek beni başka dünyalara götüren bir uğraş. Saatlerce suyun içinde kalabilirim bıkmadan usanmadan. Yeni hedefim dalmak. Onu da en kısa zamanda başaracağıma inanıyorum. Ticari hayatla ilgili kitapları okumayı çok severim. Okuduğum her kitaptan kendi işime uyarlayacak bir şeyler mutlaka bulurum. Benim başucu kitaplarım bunlar.

Seyahat eder misiniz? Evet, Türkiye’nin hemen hemen yer yerini gezdim. Bir yere giderken geçtiğim şehirleri gezmeye özen gösteririm. Yöresel yemekleri tatmayı çok severim. Mutlaka o şehri bana hatırlatacak objeler satın alırım. Canım balık yemek istiyorsa hiç üşenmeden Akçakoca’ya gider yer dönerim.
Bu güzel röportaj için Sayın Karagöz’e teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here