Ana sayfa Genel Bașarılı ișadamı ve EMȘAD Onursal Bașkanı Yașar ALKAYA; 15 Temmuz olaylarında göstermiș...

Bașarılı ișadamı ve EMȘAD Onursal Bașkanı Yașar ALKAYA; 15 Temmuz olaylarında göstermiș olduğu vatanseverlik ve yapmıș olduğu bașarılı çalıșmalarla Yılın Bașarılı Sivil Toplum Lideri seçilmiștir.

538
0
PAYLAŞ

Yılın Başarılı Sivil Toplum Lideri EMŞAD Onursal Bașkanı

Yaşar ALKAYA

Başarılı işadamı ve EMŞAD Onursal Başkanı Yaşar ALKAYA; 15 Temmuz olaylarında göstermiş olduğu vatanseverlik ve yapmış olduğu başarılı çalışmalarla Yılın Başarılı Sivil Toplum Lideri seçilmiştir.

“Elazığ mutfağının eşsiz lezzetlerinin yanı sıra dünya mutfağının öne çıkan özel lezzetlerini harmanlayan Faris Cafe; müşterilerine yemek eşliğinde müthiş bir müzik ziyafetini de beraber sunuyor.

Rahmetli babasının ismini cafesinde yaşatan Faris Cafe’nin işletmecisi Yaşar Alkaya çok yönlü iş adamı kimliğinin yanı sıra tam bir vatansever ve iyi bir sivil toplumcu.”

Faris Cafe’nin sizde çok özel bir anısı var. Okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Bundan tam 75 yıl önce burada askeri depolar varmış ve babam burada askerlik yapıyormuş. Zamanla arazi el değişiyor ve ne tesadüftür ki bugün babamın 75 yıl önce askerliği süresince yaşadığı bu arazide ben iş yapıyorum.

Bir çok karpuzu koltuk altına almış, başarılı bir işadamısınız.Neler yapmaktasınız?

Bugün röportajı gerçekleştirdiğimiz restoran – cafe işletmeciliği işlerimizden sadece biri. İnşaat, alt yapı, sosyal tesisler, spor tesisleri ve spor kulübü işletmeciliği gibi Faris A.Ş. bünyesinde bir çok işle iştigal ediyoruz.

Faris Cafe’de memleketiniz Elazığ mutfağının yanı sıra dünya mutfağı da var…

Elazığ’da bizim kavurmamız çok meşhurdur. Elazığ kavurmasının özel tarifi kuşaktan kuşağa geçerek bugünlere kadar geldi. Bugün bu tadı müşterilerimizle buluşturma görevi bizlerde. Hedefimiz Elazığ kavurmasının lezzetini dünya mutfağı içine dahil etmek. Müşteri kitlemiz her yaştan insanlar. Mutfakta çok başarılı ve marka olmuş aşçılarla çalışıyoruz. Müşterilerimizin damak tadına uygun, dünyaca üne kavuşmuş değişik ürünleri sunmak hem bizi mutlu ediyor hem de müşterilerimizi.

Spora olan merakınız nereden geliyor?

Judoda Türkiye birinciliğim var. Ailemin de desteğiyle küçük yaşımdan beri sporun içinde biri oldum. Spor, benim için bir yaşam biçimi. Ülkemizde hem sporcularımızın hem de sporumuzun hak ettiği yere gelmesi için bizde elimizden geleni yapmak zorundayız. Alya spor kulübü adında bir spor kulübümüz var. Yine Tofaş spor kulübüne destek oluyoruz. Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonluğu için hazırladığımız bir çok sporcumuz var.

Spor yapan gençler hayatta daha başarılı oluyor…

Spor yapan gençler her şeyden önce takım olmayı hayatlarında çok iyi beceriyor. Kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. Şirket gruplarımızın en önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında uyuşturucu ile mücadele gelmekte. Özellikle gelir seviyesi düşük semtlerde ya da dağılmış aile çocuklarında uyuşturucu çok rahat bir şekilde yaygınlaşıyor. Spor salonlarımızda çocuklarımıza her türlü kötü alışkanlık konusunda bilinçlendirme eğitimleri yapıyoruz. Bire bir çocuklarımıza iyi vatandaş yetişmeleri konusunda destek oluyoruz.

EMŞAD Onursal Başkanısınız… Bu çok özel ünvanı nasıl aldınız?

Ülkeme, milletime ve bayrağıma aşkla bağlı olduğumu beni tanıyan herkes çok iyi bilir. Emniyet teşkilatı vazife malulü ve şehit aileleri yardımlaşma derneği aracılığıyla ailelere uzun yıllardır destek oluyoruz. Her biri birbirinden daha değerli şehit ve gazi eşleri kendilerini başka şehit ve gazi ailelerine yardım için adamış durumda. İmkanları çok kısıtlı olmasına rağmen kendi yaşadıkları acılardaki deneyimlerini başkalarıyla paylaşıp, onlara yardım ellerini uzatan bu birbirinden değerli kadınlara destek olmak istedim. İş dünyasında başarıyı yakalamış her işinsanı bu tür sosyal sorumluluk projesinin içinde olmalı diye düşünüyorum. İnsana gün bitip başını yastığa koyduğunda huzur içinde uyumasını sağlayan faaliyetler bunlar. Gücüm yettiği müddetçe şehit ve gazi ailelerinin ve gazilerimizin yanında olacağım.

TERÖRE KARŞI HER ZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ…

Ülkemiz maalesef 15 Temmuzu yaşadı. Yeğenim Mehmet Şevket Uzun’u şehit verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, şehit olduğu yere anıtını diktirdi. Yine benim için çok önemli bir insan aile dostumuz, ben evlenirken eşimi istemeye giden Özel Harekat Daire Başkan Yardımcısı Önder Güzel Gölbaşı’nda şehit oldu. 15 Temmuz ateşi bizim evimize ayrı düştü anlayacağınız. Bu süreçte devletimiz, ülkemizin bekası için binlerce genci organize edip demokrasi nöbetleri tuttuk ve birlikte yürüyüşler yaptık. Gerek EMŞAD aracılığıyla gerekse bizzat bize ulaşan şehit ailelerine destek verdik, geride kalan çocuklarının eğitimlerine katkıda bulunmak için bir burs fonu oluşturduk.

“Külliyemize Afrin harekatında şehit düşen Mehmetçiklerimizin anısını yaşatmak için 50 yıllık bir zeytin ağacını hediye ettik.”

AFRİN’DE DE ASKERİMİZİN YANINDAYIZ..

Afrin harekatı için yine tam destek verdiğinizi medyadan takip ediyoruz. Neler yaptınız?

Mehmetçiklerimizden zayiat vermeden Afrin’den zaferle dönmeleri için dua ediyoruz. İnanıyoruz ki ülkemizin bütünlüğünü tehdit eden, masum bir çok cana zulmeden ve katleden terör örgütlerinin, şer odaklarının köklerini kurutacağız. Cumhurbaşkanımızın baş danışmanlarından İlnur Çevik’le duygu ve düşüncelerimizi paylaşıp karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk bu bağlamda. Külliyemize Afrin harekatında şehit düşen Mehmetçiklerimizin anısını yaşatmak için 50 yıllık bir zeytin ağacını hediye edeceğiz. Akan her damla şehit kanının barışın simgesi olan zeytin ağacında gelecek nesillerin barış ve huzur içinde yaşaması için bir simge olmasını arzu ettik.

Bölgede de ziyaretlerde bulundunuz, neler hissettiniz?

Emşad olarak İkinci ordu komutanımız İsmail Metin Temel Paşamızı ziyaret ettik. Yaptığımız sohbet esnasında ülkemiz için yaptıkları başarılı çalışmaları dinleme fırsatını bulduğumuz kahraman paşamız İsmail Metin Temel’e hayranlığımız bir kat daha arttı.

Hatay Polis Özel Harekat Şube Müdürlüğünde hem Şırnak’ta hem de 15 Temmuz’da gazilik mertebesine iki kez ulaşmayı başarmış ve devlet övünç madalyası ile onurlandırılmış A.Muttalip Arslan’ı ziyaret ettik. Asker ve polislerimize beraberimizde ihtiyaçları olabileceğini düşündüğümüz hediyeler götürdük.

Cilvegözü kapısına kadar gittik ve şehitlerimizin kanlarının döküldüğü toprakları avuçlayıp bağrıma bastım. O anda Mehmetçiklerimizi bağrıma bastığımı hissettim. Toprağı zeytin ağacının dibine serpiştirmek için yanıma aldım. Barışın bir an önce gelmesi için kurbanlar kestik. Gazi ve şehit olan ailelerimizin yakınlarına kol kanat gereceğimizin sözünü EMŞAD olarak verdik. Askerimizle, polisimizle birlikte vatan sevgisini, topraklarımızın kutsallığını bir kez daha damarlarımızda hissettik. Türk tarihini yeniden yazan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hayranlığımız bir kez daha arttı, sevgimiz katlanarak büyüdü.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here