Ana sayfa Genel Sharp – Mitasan Yöneticisi Gülay BAKICI KAYNAK ile Röportaj Yaptık

Sharp – Mitasan Yöneticisi Gülay BAKICI KAYNAK ile Röportaj Yaptık

845
0
PAYLAŞ

Büro makineleri sektöründe Türkiye’nin önde gelen kuruluşuyuz

Sizi tanıyabilir miyiz?
Gazi Üniversitesi Biyokimya bölümü mezunuyum. Evli ve iki erkek annesiyim. 85 yılından beri fotokopi sektöründe çalışıyorum. Zor bir sektör olmasına rağmen işimi seviyorum. Düzgün, dürüst çalışmayı gerektiren bir sektör. Bu anlamda da sektörün okulu gibi görüyoruz kendimizi.

Sharp – Mitasan’dan bahseder misiniz?
Büro makineleri sektöründe Türkiye’nin önde gelen ku- ruluşuyuz. Dünyanın en uzun süreli kullanımına sahip ve çevreye duyarlı Fotokopi – Fax teknoloji transferini 1978 den bu yana Türkiye›nin çalışan insanına sağlayarak, ülkesini 21. yüzyıla gururla taşıyoruz. 40 yıldır bu adresteyiz, sektöründe en istikrarlı, en tecrübeli kurumsal bir firmayız. Bizim vazgeçemediğimiz değerlerimiz vardır. Bunlar; dürüstlük, itibar, güvenirlilik, saygı, dayanışma, insan odaklı çalışma, müşteri memnuniyeti, sorumluluk bilinci ve sosyal sorumluluktur. ISO9001 ve TSE belgeli koruyucu servisiyle, kesintisiz müşteri mutluluğunu hedef alan Mitasan anlayışı, Türkiye’nin her yöresine yayılmış Mitasan Bölge Müdürlüğü ve bayilerinde standarttır. Tüketiciye sunduğumuz her üründe, ihtiyaçların en verimli biçimde karşılanması ilkesini bir an bile göz ardı etmedik. Hizmetin sürekliliğini kesintisiz teknik destek anlayışımızla, müşteriyi anlayan ve kendini onun yerine koyan deneyimli personelimizle, yenilikleri gün geçirmeden insanlarımıza sunmayı hedef alan bakış açımızla sağladık. Doğru yolda olduğumuzu biliyoruz. Geçmişimize baktığımızda gördüğümüz tüketici memnuniyeti ve müşteri tatmini bize yeni ve daha ileri girişimler için güç veriyor. Bir müşterimizin dediği gibi; “MİTASAN, Türkiye’nin bilgi çağında hak ettiği yeri alması için yıllardır üzerine düşeni yapıyor.”

Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?
Ağabeyim ile beraber çalışıyoruz burada. Kendisi daha önce bu işi kurmuştu, bana üniversite mezuniyetimden sonra bir teklifte bulundu. Ortak olarak burada çalışmaya başladım. Başlarda zor olacağını düşünmüştüm ancak öyle olmadı. Sekreter olarak çalışmaya başladım ve o dönemlerde neden sekreter olarak çalışıyorum ben diye düşünüyordum. Daha sonra muhasebe elemanı, muhasebe müdürlüğü ve yönetici kadrolarına yükseldim. Sektöre girmek çok zordu, sektöre alışmak daha da zordu. Bu kademelerden geçtiğim için sektöre, iş yaşantısına alışmam, uyum sağlamam daha kolay oldu.

Geçmişten bu güne kadar olan skalanızda hangi ürünler oldu? Sharp’tan önce hangi ürünleri satıyordunuz?
Büro makineleri satış ve servisi ile başladık. Banka alarm cihazları üretimi, satışı ve servis hizmeti sağladık. Mita marka fotokopi makinelerinin distribütörlüğünü yaptık. Daha sonra Walters marka PC’lerin distribütörlüğü, Micom bilgisayarların üretimi, satışı ve servisi. Hitachi Faks ve Laptop ürünlerinin distribütörlüğünü yaptık. Laptop’u Türkiye’ye getiren firmalardanız. Citizen dotmatrix ve lazer yazıcıların distribütörlüğü, Triumhp-Adler Fotokopi ve fakslarının distribütörlüğü, Alcatel GSM telefonlarının ve Selex fotokopi makinalarının distribütörlüğü, Samsung ve Sagem Faks ürünlerinin distribütörlüğünü yaptık. Selex markasının yurt dışında ki gidişatı dolayısıyla bizde daha kaliteli, uzun soluklu satışını yapabileceğimiz güvenilir bir marka arayışına girdik ve Sharp ile anlaşma sağladık. Yazıcı ürünlerinde dünyada ikinci sırada yer alan bir marka. 81 ilde hizmetimiz var. Bayilerimiz aracılığı ile her an, her ilde hizmet verebiliyoruz.

Teknik servis hizmetiniz bayileriniz aracılığıyla mı sağlanıyor?
Teknik servis bizde çok önemlidir. Deneyimli teknisyenlerle çalışıyoruz. Teknik elemanlarımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Yılda 2 ya da 3 kez bu anlamda İstanbul’da eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerimiz yaklaşık olarak 1 ay sürüyor. Yurt dışından gelenler oluyor, kendi uzun soluklu teknisyenlerimiz de orada oluyorlar. Tamamen eğitim amaçlı olarak orada bulunuyoruz. Eleman alırken sadece Bilgisayar Bölümü mezunu ya da Elektrik-Elektronik bölümü mezunlarını tercih ediyoruz. Tüm eğitimi kendimiz veriyoruz.Dışarıdan eğitimli bir eleman almıyoruz

Türkiye’de ki yazıcıların %kaçını Sharp teşkil ediyor?
Sharp’ın resmi açıklamalarına göre 2014 yılında Türkiye olarak 2.sırada yer alıyoruz. 2015 verileri henüz bize verilmedi. Cebit fuarında açıklanacaktır yeni listeler de.

Hedef kitlenizde kimler var?
Kamu mu özel sektör mü? DMO’da varız. Kamu ya da özel sektör gibi belirli kitlemiz yok. Bölge satış gruplarımız var bizim ve bu ekipler bölgesel olarak çalışıyorlar. Referanslar üzerinden daha çok satış imkanı buluyoruz. Kamu firmaları birbirlerine önerilerde bulunuyorlar. Biz firmalara giderek tanıtımlarımızı yapıyoruz. Kamuda da özel sektörde de en önemli şey güvenliktir. Sharp olarak da en çok önemsediğimiz konulardan bir tanesidir güvenilir olmak. Ürün yelpazenizde neler bulunuyor? Yazıcı, tarayıcı, üretim bazlı cihazlar, büro tipi olan ci- hazlarımız var. Sadece siyah-beyaz olanlar ya da sadece renkli olanlar var. Genelinde yazıcı, tarayıcı, fax ürünleri bulunuyor. Çok fonksiyonlu diyebiliriz.

İnternet aracılığı ile satışlarınız oluyor mu?
Hayır, internet aracılığı ile satışlarımız olmuyor. Bayiler yapıyor sanırım ama biz sadece bayiler ile satış yapıyoruz.

Fotokopi makineleri dışında ne gibi işler yapıyorsunuz?
Aynı zamanda 1996 yılından beri sigortacılık yapıyorum. Çok isteyerek başladım sigortacılık işine. Kendi işlerimizin sigortasını yapıyorduk ve zevk alarak yapıyordum. Eğitimlerine katıldım, bölge müdür yardımcıları ile beraber işi öğrenerek uzun soluklu bir şekilde devam ediyorum. Genel, Mapfre Sigorta ve Allianz Sigorta ile çalışıyorum. İnsanların risklerini satın almak güzel bir duygu. Zor anlarında gidip, sigortamı kullandım dedikleri zaman gerçekten çok mutlu oluyorum. Aracı ile kaza yapıyor, aracı yeniliyorsunuz size teşekküre geliyorlar. O kadar mutlu oluyorum ki. Arabamızı, evimizi, iş yerimizi sigortalatıyoruz bu insanlara çok normal geliyor ancak kendi sağlık sigortalarına gelindiği zaman imtina ediyorlar. Oysaki en önemlisi sağlık sigortasıdır. Sigorta primlerinin çok yüksek olduğunu düşünüyorlar sanırım bu nedenle kaçılıyor sağlık sigortasından. En düşük primi olan sigorta yaptırılabilir.

Farklı firmalardan teklif verebiliyor musunuz?
Öncelikle kendi fiyatlarıma bakıyorum. Fiyat yüksek gelirse eğer, diğer firmalardan da fiyat alarak ona göre hareket ediyor en uygununu seçiyoruz. Hangi firma, ne kadar hasar karşılıyor diye bakıyoruz.

Kendinize ayırdığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz?
Çocuklarımdan birini yeni evlendirdim. Bir süre evlilik hazırlığı ile koşturduk. Artık ziyaretlerinin dışında çocuğum için yapabileceğim bir şey kalmadı. Diğer oğlum eğitimine devam ediyor. ANGİKAD etkinliklerine, toplantılarına katılıyorum. Şimdi daha fazla vakit ayırabileceğim oradaki dostlarıma. Henüz hobi edinerek, onlarla uğraşmaya başlamadım şimdilerde hobiler edinerek zamanımı değerlendireceğim.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here