Ana sayfa İş Dünyası ALİ AYNA İle Röportaj Yaptık

ALİ AYNA İle Röportaj Yaptık

1238
0
PAYLAŞ

Genç yaşına rağmen aile şirketinde büyük başarılara imza atmış ALİ AYNA bu ay ki konuğumuz. Aldığı iyi eğitimi aile büyüklerinin tecrübeleriyle harmanlayarak kısa sürede iş hayatına kendisini kabul ettiren Ayna ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ali Ayna kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?
1985 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde doğdum. Bilkent üniversitesi turizm otel işletmeciliğini kazandım fakat bir yıl sonra dil eğitimi için yurt dışına çıktım. İngiltere’nin Brighton şehrinde dil eğitiminden sonra 2012 yılında Atılım üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldum.

İş hayatına ne zaman atıldınız?
Üniversite hayatım boyunca aile şirketimizde aktif olarak çalıştım. Bir çok sektörde faaliyet göstermemize rağmen ağırlıklı olarak inşaat ve akaryakıt sektöründe çalışmalarımız devam etmekte. Şirketimizin inşaat kısmıylaben ve ekibim ilgilenmekteyiz.

 Bize şirketlerinizden bahseder misiniz?
Aile şirketimiz olan Aliağa group inşaat 1941 yılında kuruldu. İlerleyen yıllarda bünyemize Centaş inşaatı, Ağapet petrolü ve Petco petrolü kattık.

    

Peki, ne tür işler yapıyorsunuz?
Dicle-Ergani-Diyarbakır Karayolu, Karacadağ Karayolu, Bağlar, Fatih, Gözeli, Fiskaya, Koşuyolu İlköğretim okulları binaları, Dicle Hastanesi ve Dicle Sağlık Ocağı Binaları ve çok sayıda özel konutlar ve iş merkezleri gibi önemli yapım işlerini tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak son zamanlarda karayolu, demiryolu ve DSİ ihalelerine katılmakta- yız. Bu işleri gerçekleştirmek için Firmalarımıza bünyesinde çok geniş çaplı tır filomuz ve makine parkımız da bulunmaktadır. Bu süreçte firmamız Bingöl-Solhan-Muş Deprem Konutları, İş Bankası Güney Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası, Adana Emniyet Müdürlüğü Polis Lojmanları yapımı, Uşak Banaz Ovası Sulama işleri Eskişehir Bölge Trafik Hizmet Binası ile çok sayıda özel apartman inşaatları ve yol yapım işlerini başarı ile tamamlamıştır. Akaryakıt sektöründe ise İzmir, Uşak, Konya ve Adana’da perakende şubelerimiz bulunmaktadır. Bunların dışında Opet ve Teco petrolcülük olarak iki adet bayiliğimiz inşaat firmalarına toptan akaryakıt satışı yapmakta.

Hedefleriniz neler?
72 yıl önce temelleri atılan şirketimiz kuşaktan kuşağa bü- yüyerek ve güçlenerek adını Türkiye’nin önemli firmaları arasına taşımayı başarmıştır. Türkiye geneline baktığımızda aile şirketlerinin ancak iki ya da üç kuşak sürdürülebildiğini görüyoruz. Oysa ki bizim şirket grubumuz bu işi yıllar öncesinde başardı.aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemini bilerek şirketlerimizi daha da büyüterek ve genişleterek sonraki nesillere taşıma gayreti içinde olacağım. Aile büyüklerimden aldığım bayrağı en iyi şekilde taşıyacağıma güvenim tam. Ben de 72 yıl önce temeller atılan şirketimiz kuşaktan kuşağa büyüyerek ve güçlenerek adını Türkiye’nin önemli firmaları arasına taşımayı başarmıştır. Türkiye geneline baktığımızda aile şirketlerinin ancak iki ya da üç kuşak sürdürülebildiğini görüyoruz. Oysa ki bizim şirket grubumuz bu işi yıllar öncesinde başardı.

Son olarak dergimiz okurlarına ne söylemek istersiniz?
Yer aldığımız sektörlerde değişim ve gelişmeler doğrultusunda, hizmet kalitemizi arttırmak için, sürekli gelişme göstererek, günümüz rekabet koşulları içinde müşteri memnuniyetini sağlamak, tüm kurum çalışanlarımızın katkılarıyla her zaman iç ve dış denetimlere açık daha kaliteli ve dinamik büyüme sürekliliği sağlamak temel hedefimizdir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here