Ana sayfa İş Dünyası DÜNYADAKİ HER ÖDÜLE TALİP KADIN GİRİȘİMCİ Berna Ìlter İle Röportaj

DÜNYADAKİ HER ÖDÜLE TALİP KADIN GİRİȘİMCİ Berna Ìlter İle Röportaj

996
0
PAYLAŞ

Berna İlter… Müthiş bir girişimci, ona ödül dayanmıyor, her aldığı ödül birbirinden değerli. İş ve özel hayatını anlatırken ‘’Sakın ailenizi ihmal etmeyin’’ diye öğütte bulunmaktan kendini alamayan bir anne aynı zamanda da.

Yatak ve uyku ürünleri sektörünün öncü firmalarından BRN Yatak’ın Genel Müdürü Berna İlter, bir şirkette memur olarak başladığı iş hayatında, bugün 5 kıtadaki 500 satış noktasında ürünü satılan, 250 çalışanlı dev bir fabrikanın sahibi konumunda. Berna İlter’in Afrika’nın ücra köşelerinde büyük cesaretle başladığı iş hayatı, romanlara konu olacak cinsten.

Berna İlter kimdir? Bize anlatır mısınız?
Kayseriliyim. Annem Hatime Hanım emekli öğretmen, babam Nazmi Bey de emekli astsubay. 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme 1996 yılı mezunuyum. Evliyim, Elif İdil ve Melike İrem adlarında iki kızım var.

Hem mütevazı bir ailenin çocuğusunuz hem de yaşınız, bulunduğunuz konuma göre oldukça genç. İş hayatına nasıl başladınız?
Uluslararası finansa meraklıydım. Ailenin tek kızı olarak mezuniyetten sonra Kayseri’ye döndüm. O dönemde yeni özelleştirilmiş Çinkur’da çalışmaya başladım. İhracat birimi kuruyorlardı beni de orada görevlendirdiler. 24 yaşında beni Londra’ya gönderdiler. Metal Borsası’nda Çinkur’a çok uygun krediler çıkardık ve emtia borsasından çok fazla kazanımları oldu firmamın ama yanlış bir özelleştirme idi kapandı ama benim için iyi bir okuldu ve borsadan dolayı çok hızlı karar vermeyi ve risk almayı öğrendim.

Çinkur kapandıktan sonra ne yaptınız?
Metal sektöründe yaptıklarım kısa sürede duyuldu. Çinkur kapanınca Özkoyuncular’a danışmanlık yaptım. Londra Metal Borsası işlemlerini yapıyor, prim alıyordum. Bu arada BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Şirketi’ni kurmuştum ki 2001 krizi patladı.

Berna Hanım krize yenik düşmemiştir umarım?
Hiç pes eder miyim? Kayseri’nin ürettiği ürünleri inceledim. Emaye tava, tencere, ocak, fırın çelik kapı vs. katologlarını yanıma alıp, Afrika’nın yolunu tuttum. Tanzanya’da bir fuar buldum. Mobilya ve çelik kapı sattım, 40 bin dolarlık bağlantı yapıp döndüm. ‘Çelik kapı en iyi nereye gider, güvenliği en kötü ülkeler hangileri’ diye araştırdım. Nijerya’da karar kıldım.

Afrika’da ürün satmak için güvenliği en kötü ülkeyi mi araştırdınız?
Evet, çünkü çelik kapı satacaktım. Nijerya’ya gittim, bayağı da iyi iş çıkarttım. Çelik kapı satarken ahşap kapı, ardından kol- tuk istediler, inşaat malzemeleri de satmaya başladım.

Yatak ve uyku ürünleri sektörüne nasıl girdiniz?
Afrika seyahatlerimin birinde yatak kumaşı soranlar oldu. Ben de temin etmeye çalıştım daha sonra Avustralya’dan yatak kumaşı talebi gördüm ve Boyteks’in kumaşlarını Avustralya’ya satmaya başladım. Polonya’dan Avrupa’ya girdik. Bir süre sonra da bitmiş ürün talebi geldi

Fabrika kurma fikri nasıl oluştu?
Fason üretimde sorun yaşıyordum. 800 metrekarelik yer tut- tuk. Eşim batabilecek parayı hesaplamış, öyle ‘tamam’ demişti. 5 dikiş makinesi 2 kenar kapatma aldık. 10 da işçiyle üretime başladık.

Büyümenizi sağlayan olaylar nasıl gelişti?
Almanya’da bir fuara katılmıştık.Farklı ülkelerin uyku kültür- lerini araştırmış ve farklı modeller yapmıştık ve bu çeşitlilik ve bölgesel farklılıkları dikkate almamız bize büyük bir üretici imajı kazandırdı. Çok büyük sipariş aldık. Hemen Kayseri’de 6 bin 500 metrekarelik yer tuttuk. Bitmiş yatak ihracatı zordu. Özel pres yaptırdık, yayları sıkıştırarak süngeri rulo yaparak 100 yerine 500 yatak sığdırdım. Avrupa’da işçilik pahalıydı ve çözüm arıyorlardı , Yatağın hem estetik hem işçilik kısmının yoğun olduğu dış yüzeyini yarı mamul olarak satmayı teklif ettik ve ‘Kılıf ihraç edelim’ dedim. İngiltere ile başladık, ihracatımız patladı. Kılıf işinde de çok büyüdük.’’

51 ülkeye ihracat yapıyorsunuz ancak yurt içinde yeni yeni tanınıyorsunuz. İç piyasaya girmek için gecikmediniz mi?
BRN Yatak’ı kurarken düşüncemiz sadece ihracattı. Bunu başarınca Türkiye için de artık zamanı geldi dedik. Önce fırsat siteleri aracılığıyla internetten ürünlerimizi sattık. Çok yoğun talep geldi. İlk AVM showroomunu Ankara Armada’da açtık.. Ürünlerimiz beğeniliyor. Şimdi Ankara’da başka AVM’lerde yeni mağazalar açmak için arayış içindeyiz.

Fuarlarda BRN Yatak ile sık sık karşılaşıyoruz. Her fuarda yeni bir ürünle karşımıza çıkıyorsunuz? Son ürünü neydi BRN Yatak’ın?
Bu soruya yanıt olarak, uyku sırasında vücuda terapi uygulayarak gün içinde oluşan yorgunluk ve bitkinliği yok eden ‘’Power Sleep’’ yataklar diyebiliriz.

Ürününüzden biraz bahseder misiniz?
Evrendeki canlı cansız her cisim ya da parçacık ısısına bağ- lı olarak belirli frekanslarda ışın yayar. Power Sleep yatakların yapısında bulunan özel elyaflar, içerdiği nano boyutta mineraller sayesinde far-infrared ışıma yapar. Far-infrared elyaf teknolojisine sahip bu yataklar, gün sonunda oluşabilecek bedensel dengesizliği hafifletir, vücut için zararlı bakterilerin üremesini engeller. Doğal yapısıyla her mevsim sıcaklık kontrolü sağlayan Power Sleep yataklar, daha çabuk ter emme ve çabuk kuruma sağlar . Uyku esnasında terapi ortamı oluştururak uyku kalitesini olumlu etkiler.

Sizin bu anlattıklarınızı dinlerken ‘’BRN, yatak mı üretiyor, yoksa uzay aracının bir parçasını mı’’ diye düşünmekten kendimi alamadım. Yüksek teknoloji içeren başka bir ürününüz var mı?
Tabi ki var. BRN Yatak olarak 10 bin yayı, bir metrekare yatağa sığdırmayı başardık. Bunu dünyada başarabilen bir İngiliz firması var bir de BRN Yatak. Süperb 10.000 adını verdiğimiz bu modellerde kullanılan mikro torba yaylar sayesinde yatak, vücudun tüm basınç noktalarına temas edebiliyor. Böylelikle krallara, kraliçelere layık bir uyku konforu sağlıyoruz.

Yatak tercihi insandan insana değişir. Kimileri yumuşak yatak ister kimileri sert. Aynı yatağı paylaşan eşlerin bile farklı tercihleri olabilir. Buna da çözüm buldunuz mu?
BRN Yatak’ın genç ve dinamik Ar-Ge ekibinin çözüm üretemeyeceği hiçbir şey yok. Bu söylediklerinizi bizim ekip de düşündü ve farklı yatak tercihleri olan eşler için ‘Visco Airtime’ adı altında özel bir yatak ürettik. Bu özel yatağı kullanan eşler, kendilerinin yattıkları tarafın sertlik derecesini ayrı ayrı ayarlayabiliyorlar.

BRN Yatak’ın geleceğe yönelik hedefleri nedir?
5 kıtada 51 ülkede 500 satış noktasında BRN Yatak’ın ürünleri satılıyor. Bu işe girerken hedefim 100 ülkeye 100 milyon dolar ihracat yapmaktı. Bu rakamlar artık hayal değil. İç pazarda da hedefimiz insanların ömrünün üçte birini geçirdiği yatak ihtiyacını çok rahat bir ortamda deneyerek ve oldukça fazla ürün çesidi görebileceği , vücut analizleri ile doğru yatağı bulabileceği uzman yatak mağazalarımızın sayısını artırmak

Almadığınız ödül neredeyse kalmadı.Bunlar arasında sizin için en değerlisi hangisi?
Yurt dışında ve yurt içinde yılın başarılı girişimcilerine verilen onlarca ödülüm var. Her ödülün ayrı ayrı önemi vardır ama 2011 yılını hiç unutamam. Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards) “Yenilikçilik, Inovasyon ve En İyi Uygulamada” 15.000 firma arasından finale kalarak Avrupa’nın en başarılı 10 girişimcisi arasına girdim ve “Ruban D’Honneur 2011” nişanına layık görüldüm. Rüya gibiydi o günler.

Kadınlara girişimcilik konusunda tavsiyeleriniz ne olacak?
Cesur olsunlar. Ailelerini bir şekilde ikna etsinler. Erkeklerin yoğun olduğu ortamlarda bulunmak sıkıcı olabiliyor. Ancak, başarılı olursanız, örnek gösterilen bir iş kurarsanız, başarının keyfini yaşamak da çok hoş duygu. Ancak, çalışacağım, iş kura- cağım diye de sakın ailenizi ihmal etmeyin. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına üye olsunlar. Oralarda edinecekleri çevre, meslek yaşamlarında önlerini açacaktır.

Hobileriniz var mı?
Seyahat etmeyi çok severim. Bu seyahatlerde arabamı ken- dim kullanırım, bu benim için ayrı bir tutkudur. Fotoğrafa ayrı ilgim var. BRN Yatak olarak yakında bir fotoğraf yarışması düzenleyeceğiz. İş kadını olunca en büyük hobiniz ailenize zaman ayırabilmek, onlarla vakit geçirmek oluyor. Büyük kızım Bilkent Endüstri Mühendisliği’nde okuyor, küçük ise daha 6. sınıfa gidiyor. İkisiyle aynı anda bir arada olabilmek için her fırsatı değerlendiriyorum.

Futbol ya da başka bir spor dalıyla ilgileniyor musunuz? Hangi takımı tutuyorsunuz?
11 yıl basketbol oynadım Ayrıca sürekli erkeklerin yoğun olduğu ortamlarda bulunduğum için futbol hakkında da bilgim var doğal olarak. Kayseri’deyken Kayseriporluyum Ankara’ya gelince Ankaragücülü. Bu sene ikisinin de durumu çok kötü ama ne yapayım? Ayrıca Brn Yatak olarak kendi çalışanlarımızdan oluşan bir futbol takımımız var. Fabrika yapılırken futbol sahamızı da yaptırdık. Her sene firmalar arası turnuvalarda bütün firma eğlenceli ve heyecanlı günler yaşıyoruz.

BRN Yatak’ın yardım faaliyetleri oluyor mu?
Tabi ki oluyor.Özellikle yurtlar ve çocuklar. Kadın Sığınma evleri. Son olarak Ankara’daki çocuk yuvalarına hijyenik yatak bağışlamak için girişimde bulunduk. Yazışmalar sürüyor.

Ankara’da yaşamak nasıl bir duygu?
Ankara’ya, Kayseri’den çok farklı olmadığı için çabuk alıştım. Düzenli bir kent. Çok fazla trafik sorunu yaşanmıyor. Siyasetin getirdiği kasvetli hava da kendisini pek fazla hissettirmiyor. Etkili sivil toplum kuruluşları var. Alışveriş merkezleri mükemmel. Ne ararsanız buluyorsunuz. Seviyorum ben Ankara’yı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here