Ana sayfa İş Dünyası Haluk Tümer Yavuz İle Röportaj Yaptık

Haluk Tümer Yavuz İle Röportaj Yaptık

660
0
PAYLAŞ

INIRSIZ TASARIMLARA, SINIRSIZ DOKUNUŞLAR HAYALLERiN GERÇEK OLDUĞU DOKUNUŞLAR

Pimeks Grup sahip olduğu tecrübeyi, güçlü teknik kadrosu ve Avrupa standartlarındaki  imalat ve montaj kalitesi ile pekiştirmiş, 12 bin m kapalı alan, 10 bin m açık alanda hizmet veren Ankara Esenboğa’da bulunan fabrikası ve Ankara İncek’te bulunan Merkez binası ile 450 çalışan ile hizmet vermektedir.İkinci fabrikamızın da inşaatı devam etmekte olup önümüzdeki yıl kısmetse faaliyete alacağız.
Türkiye’de ve dünyada bir çok prestijli binaya hayat veren Pimeks grupun sahibi Haluk Tümer Yavuz konuğumuz. O, sınırsız tasarımlara sınırsız dokunuşlarda bulunuyoruz diye tarif ediyor işini. Akıllı binalar, kış bahçesi sistemleri, güneş kırıcı sistemler ve daha onlarcaları. Kurumiçi eğitime verdiği önemin büyümesinde çok büyük rol aldığını söyleyen Yavuz, “ekibimle birlikte hayallerin gerçek olduğu dokunuşlar gerçekleştiriyoruz” diye sözlerine devam ediyor.

Haluk Tümer Yavuz kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?
1964 doğumluyum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Memur bir ailenin çocuğuyum, babam doktordu, kardeşlerimin birisi doktor, diğeri ise mühendis. İki kızımız var.

İş hayatına girişiniz nasıl oldu?
Eşimle birlikte 1993 yılında Ostim’de küçük bir atölyede on kişi ile çıktığımız ticaret yolculuğuna Pimeks Plastik Doğrama Sistemleri Ltd.Şti. ni kurarak başladık. Ardından Pimeks Alüminyum ve Metal Sanayi Ltd. Şti. Geldi. Hızlı bir şekilde büyüme göstererek sektörün önde gelen cephe firmalarından biri olduk ve 2006 yılında da Pimeks Alüminyum PVC ve Metal Sanayi A.Ş.yi kurarak bugünkü yapısına kavuşturduk işletmemizi.

Şu anda kapasiteniz ne ölçüde?
Pimeks grup sahip olduğu tecrübeyi, güçlü teknik kadrosu ve Avrupa standartlarındaki imalat ve montaj kalitesi ile pekiştirmiş, 12 bin m 2 kapalı alan, 10 bin m açık alanda hizmet veren Ankara Esenboğa’da bulunan fabrikası ve Ankara İncek’te bulunan Merkez binası ile 450 çalışan ile hizmet vermektedir. İkinci fabrikamızın da inşaatı devam etmekte olup önümüzdeki yıl kısmetse faaliyete alacağız. 2

Peki yurt dışı yatırımlarınız?
DOĞRU POLİTİKA, DOĞRU MARKA
Biz ciromuzun hemen hemen %80’ini yurt dışına yapıyoruz. Bunlardan bazıları Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Tacikistan, Cezayir ve Libya. Bu ülkelerde proje, montaj ve uygulama işlemlerini birlikte yapmaktayız. Bu nedenle çeşitli ülkelerde ofis açma ihtiyacı hissettik. Pimeks Georgia, Pimeks Azerbaycan, Pimeks Bulgaristan bunlardan bazılarıdır.

Pimeks ne tür işler yapar?
Alüminyum, PVC, çelik ve paslanmaz çelik imalatlarının tamamını yapacak son teknoloji makine parkı ile dışa bağımlılığı ortadan kaldırırken imalat kalitesini de yükseltmiştir. Kurumsal bir sistemde çalışmalarını sürdüren ve üretiminin yaklaşık %70-80’ini yurt dışına ihraç eden Pimeks Group, hem dünyadaki yeni teknolojileri takip ederek hem de yeni yatırımlar yaparak sürekli kendini yenilemektedir.

Ne tür projeler yapıyorsunuz?
Daha çok prestij projelere imza atan Pimeks Group, tamam- ladığı projeleri Büyük Ölçekli Projeler ve Butik Projeler olmak üzere 2 farklı birim ve organizasyonda projelendirmekte, imalat ve montaj koordinasyonunu yürütmektedir. Her iki birimin de ortak özelliği, her bir projeye proje ekibi atanması ve Pimeks Group kalitesinden taviz vermeksizin işin gereklerine uygun yapılmasının sağlanmasıdır.

Fuarlara katılıyor musunuz?
Evet, dünyadaki trendleri işimizle ilgili yakından takip edi- yoruz. Türkiye’de çok güzel işler başarıyoruz. İstiyoruz ki sesimizi tüm dünyaya duyuralım. Bu nedenle fuarlara katılmayı çok önemsiyoruz. Mesela Ocak ayında Münih’te yapılacak olan fuarda yerimizi alacağız. Bu fuar sonrası istiyoruz ki dünyanın her yerine bayilik ağımızı yayalım. Bu bizim için çok güzel bir hedef.

Sektörün lideri konumundasınız, büyümenizi neye bağlıyorsunuz?
Biz geriye doğru baktığımızda görüyoruz ki hep krizlerden büyüyerek çıkmışız. Bunun nedeni de dövizle çalışıyor olmamız ve uluslararası firmalarla iş yapmamız. Türkiye’de bir kriz olduğunda yönümüzü hemen başka bir ülkeye kolaylıkla çevirebiliyoruz. En önemlisi de ne iş yaparsak yapalım kendi özkaynağımızla yapmamız, hiç bir bankadan kredi kullanmamamız.

İşinizde önem verdiğiniz en önemli konu nedir?
ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK AMA GÜÇLÜ BİR TAKIMIMIZ VAR
İnsana yatırım yapmak bizim vazgeçilmezimiz. Türkiye’de maalesef insane kaynağı bakımından çok büyük sıkıntılar var. Bu nedenle kurum içi eğitimlere hiç ara vermeden devam ediyoruz. Yıllık planlarımızın içerisinde her ay yapılacak eğitimlerimizi planlıyor ve uyguluyoruz. İşyerimizde çalışan elemanlarımız teknik eğitimlerin yanı sıra idari eğitimlerden de geçiyor mutlaka. Hayalimiz şu an kurum içi verdiğimiz eğitimleri bir sosyal sorumluluk projesi haline getirmek. Bunun için üniversitelerle işbirliği yapmak istiyoruz. Fakat bu konuda bizimle işbirliği yapacak üniversite henüz bulamadık. Yelken yarışlarına ilginiz olduğunu biliyoruz… Son 4-5 senedir yelken sporuyla uğraşıyorum. Ankara Yel- ken Kulübü ile birlikte Bodrum’da Bayk yarışlarına katılıyoruz. Yelken sporu enteresan bir spor dalı. Özellikle takım ruhunu çok geliştiren, güce ve teknik bilgiye dayalı bir spor dalı. Ankara ve İstanbul’dan arkadaşlarımızla oluşturduğumuz güzel bir ekibimiz var. Birlikte ayda bir kez bir hafta sonumuzu bu spora ayırıyoruz. Ankara’ya döndüğümde ise stresimi atmış, rahatlamış, enerjik bir vaziyette işimizin başında oluyorum.

İlgilendiğiniz başka spor dalları var mı?
Vakit buldukça pilates yapıyorum ve tenis oynuyorum. Erkeklerin vazgeçilmez tutkusu saat, sizin de kolunuzda özel bir saat görüyorum… Saate karşı özel bir merakım var, bu konuda iyi bir koleksiyonerim. Özel tasarım, limited edition saatler almaya özen gösteriyorum.

Peki ya stiliniz?
Benim tercihim spor giyimden yana, kendimi daha rahat his- sediyorum. Ama iş hayatımda takım elbise giymek tercihim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here