Ana sayfa İş Dünyası Kemal Oğuz İle Röportaj

Kemal Oğuz İle Röportaj

1184
0
PAYLAŞ

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIMLARI TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI… KAZANMAK PAYLAŞABİLMEKTİR DİYEN OĞUZ, GELİRİNİN BİR KISMINI HAYIR İŞLERİNE HARCIYOR…

Genç bir girişimci bu hafta ki konuğumuz. Kelimenin tam anlamıyla tam bir girişimci. Türkiye’nin yanı sıra dünyada gayrimenkul sektörünü çok iyi değerlendirip ona göre yatırımcıları yönlendiren Kemal Oğuz aynı zamanda tam bir yardımsever. Doğduğu Malatya’da ve yaşadığı Ankara’da bir çok sosyal sorumluluk projesini de beraberinde gerçekleştiriyor.Genç bir girişimci bu hafta ki konuğumuz. Kelimenin tam anlamıyla tam bir girişimci. Türkiye’nin yanı sıra dünyada gayrimenkul sektörünü çok iyi değerlendirip ona göre yatırımcıları yönlendiren Kemal Oğuz aynı zamanda tam bir yardımsever. Doğduğu Malatya’da ve yaşadığı Ankara’da bir çok sosyal sorumluluk projesini de beraberinde gerçekleştiriyor.

Okuyucularımız sizi yakından tanımak isteyecektir, Kemal Oğuz kimdir, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1979’da Malatya’nın Battalgazi eski ismi ile Aşağışehir ilçesinde doğmuşum. Fakat babamın işleri dolayısıyla Ankara’ya geldik. İlk ve orta öğrenimimi Ankara Yükseliş Koleji’nde tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde Bilişim Sistemleri ve Büro Yönetimi bölümünü bitirdim. Babam 2003 yılında hakkın rahmetine kavuştu. Canım Annem, bize her zaman varlığıyla destek olan hem annelik hem babalık yapan annem hayatta ev hanımı kendisi. En büyük dileği evlenmem. Tabii bekar olduğumda ortaya çıktı. Bekarım ama kısa bir süre sonra evlilik hayatına merhaba diyeceğim.

Malatya’nın köklü ailelerindensiniz, bir iş adamı olarak memleketiniz için neler yapıyorsunuz?
Doğduğum, büyüdüğüm ve şu anda da hayatımın yarıdan fazlasının geçtiği Malatya benim için çok önemli. Malatya ile bağlantımızı hiç kesmedik bir ayağımız hep Malatya’da oldu halen çok sık bir şekilde Malatya’ya gidiyorum. Sadece benim için mi? hayır Türkiye Cumhuriyetinin bir dönemine Malatyalılar damgasını vurmuş. Üstü açık siyaset okulu dersek yanlış olmaz çok saymayacağım sadece 45. ve 46 hükümetlerde başbakanlık yapmış olan ve 8. Cumhurbaşkanı olan Merhum Turgut Özal’ı saysak yeter.
İhtiyacı olan insanlara destek için hep sahadasınız…
Bir insan memleketi için neler yaptığını sayması çok doğru olmaz o Allah ile benim aramda kalsın ama şunu söyleyebilirim Her zaman düsturum acaba Malatya’ma ne verebilirim Malatyalı hemşerilerim için ne yaparım olmuştur. Bu doğrultuda sürekli sahadayım Malatya’da olmadığım zamanlarda bile telefonum Malatyalıların emrinde. Geçimimi Ankara’da yaptığım işlerden kazanıyorum. İkinci memleketim yaşadığım yer Ankara. Aynı duygularla Ankaralıların da hizmetindeyim. Uluslararası sektörde gayrimenkul alım satımı işiyle uğraşıyorsunuz. Sektörün öncü firmalarından birisiniz. Gayrimenkul sektörü hakkında bilgi verir misiniz? İnsanımız, yıllarca enflasyonla, hayat pahalılığı ile boğuştu. Bırakın gayrimenkul almayı ayın sonunu zor getiriyordu. Türkiye ekonomisindeki istikrar ve bankacılık sisteminin iyileştirilmesiyle birlikte insanlara cesaret geldi ve artık kira ödemek yerine taksit ödeyerek ev sahibi olma yolunu seçmeye başladı. Dünyada küresel bir kriz yaşanmasına rağmen büyüyen bir ülkemiz var. Türk insanı için bu büyük bir şans. İnşaat sektörü sadece Türkiye’de değil Dünya da bir çok başarılı projeyi ger- çekleştirdi gerçekleştiriyor. Türk gayrimenkul sektörü, özellikle son on yılda kayda değer biçimde öne çıkarak yatırımcılar için giderek daha cazip fırsatlar sunar hale geldi. Dünyada gayrimenkul sektörü geriye giderken Türkiye ileriye adımlar atıyor… Avrupa ve ABD’de ekonomik kriz ve küresel mali daralmanın olumsuz etkileri hissedildiği halde, Türkiye’deki gayrimenkul pazarı gelecek vaat etmekte. Avrupa genelinde talepte azalma ve buna bağlı olarak konut fiyatlarında düşüş gözlense de, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 2011 yılının ikinci çeyreğinde 2010 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, apartman daireleri satışında % 18’lik bir artış gözlenmiştir. Bu da Türkiye’nin gayrimenkul pazarında olağanüstü bir büyüme potansiyeli taşıdığına işaret etmekte. Birleşme ve satın almalar sektörün genişlemesi ve büyüme hızına olumlu olarak yansımakta. “Avrupa – Gayrimenkulde Yükselen Trendler” raporu, Türk gayrimenkul sektörünün gerek yerel gerekse küresel anlamda nasıl ilgi odağı olduğu- nu gözler önüne sermektedir. Raporun 2012 verilerine göre İstanbul, Avrupa yatırım pazarında “mevcut yatırımlar”, “yeni yatırımlar” ve “geliştirme” kategorilerinde en gözde şehir olarak Münih, Varşova, Berlin ve Stockholm’u geride bırakarak ilk sırada yer aldı. Emlak Sektörü Yabancı Yatırımcılar Birliği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye 2012 yılında gelişmekte olan ülkeler arasında gayrimenkul yatırımlarına ev sahipliği açısından en cazip üçüncü ülke olarak öne çıkmaktadır.

Ülkemizde konut ihtiyacı karşılanması ne durumda?
Ülkemizde halen yoğun bir konut ihtiyacı var özellikle Ülkenin sanayi ve ulaşım açısından yoğun olduğu bölgelerinde artan ticari faaliyet, iş yeri ve konut ihtiyacının da hızla artmasına yol açmakta.Ayrıca 2009 depreminden sonra alınan tedbirler kaliteli ve depreme dayanıklı konutların yapılmasını sağladı. Gayrimenkulde talep çok fazla. Parası olanlar geleceklerini çocuklarını düşünerek yatırım yapıyorlar. Parası az olanlarda bütçelerine göre imarlı veya imarsız arsa alarak paralarını değerlendiriyorlar. Türkiye’de uzun vadede konut ihtiyacı bitmez.

 

44 Malatyaspor’un başkanısınız, bu genç yaşta bunu nasıl başardınız?
Malatya’da futbol sevgisi çok fazla. Birkaç kez bende 44malatyasporun maçına gittim onların başarısı insanı mest ediyor. Hatta birkaç kez futbolcu arkadaşlara maddi manevi desteğim oldu. Bir de baktım 44malatyaspor’un Başkanı olmuşum inşallah 44malatyaspor’u hak ettiği yerlere taşıyacağız.

 

Başka sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak çalışıyorsunuz…
Malatya’da Sivil toplum kuruluşlarının önde gelenlerinden Malatya Sivil Toplum Örgütleri MASTOB’da Genel Başkan yardımcılığında bulundum. YOYAV(Yoksullarla Yardımlaşma Vakfı)’da gönüllü olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Şu anda TESAM(Türkiye Ekonomik ve Stratejik Çalışmalar Merkezi)’da göreve başladım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here