Ana sayfa Sağlık Melahat Demirbaş Bakımevi Kurucusu ile Röportaj Yaptık

Melahat Demirbaş Bakımevi Kurucusu ile Röportaj Yaptık

786
0
PAYLAŞ

Burada yaşlılarımıza evlerini aratmamaya çalışıyoruz.

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz? Melahat Demirbaş kimdir?
Melahat Demirbaş, devlete 27 yıl çalışmış. En son Gölbaşı Sağlık Meslek Lisesi’nden Müdür Yardımcısı olarak görev yapıp oradan emekli olan bir kişidir. Şu anda 60 yaşımın üstündeyim.

Bakımevi’nin kuruluş sürecini anlatır mısınız?
11 yıldır burayı çalıştırıyorum. Burayı açmamda ki ama- cım, hem emekliliğimde kendime meşgale edinmek hem de yaşlılara hizmet vermekti. Amacıma da ulaştım diye düşünüyorum. Çünkü emekli olup yalnız yaşayan, kendine yetemeyen yaşlı bireylerle, anne ya da babalarla birlikte onlara el, kol, kanat olduğumu hissediyorum. Onlarla beraber olmak, onlara hoş bir zaman yaşatmak beni de çok mutlu ediyor. Bizim amblemimiz melek figürü. Sloganımız “eviniz kadar sıcak”. Burada yaşlılarımıza evlerini aratmamaya çalışıyoruz.

Burada 24 saat doktorunuz bulunuyor mu? Acil bir müdahale gerektiği zaman ne yapıyorsunuz?
Şöyle bahsedeyim, normalde bu tür kurumların hiç birinde 24 saat doktor olmaz. Biz doktor hizmetini anlaşmalı doktorlarımızdan, tıp merkezlerinden sağlıyoruz. Tıp merkezinden aldığımız hizmette, haftada bir gün, hangi doktora ihtiyaç varsa o doktoru çağırıyoruz. Dahiliye doktorumuz genel kontrolleri yapıyor. Psikolog ihtiyacımız varsa o hafta psikolog geliyor. Biz gidebilecek durumda olan yaşlılarımızı kurumlara götürerek muayene ettiriyoruz.

Kurumunuzun işleyişi nasıl? Gece vardiyası var mı?
Kurumumuz 24 saat hizmet veriyor, çalışanlarımız çift vardiya sistemi ile çalışıyorlar. Sabah bir ekip çalışır, akşam başka bir ekip çalışır. Burada ki tüm yaşlıların temizliği, ihtiyaçları çalışanlarımız tarafından giderilir. Yaşlılarımız sürekli gözetim altındalardır.

Ambulans hizmetiniz bulunuyor mu?
Bir ambulans şirketi ile sözleşmemiz bulunuyor. Am- bulans ve cenaze için orası ile iletişime geçiyoruz. Herhangi bir ambulans ihtiyacı durumunda 112’yi arıyoruz. 112’nin yetersiz kaldığı durumlarda özel ambulansı çağırıyoruz. En geç 5 dakika içerisinde bütün ihtiyaçlarımızı halledebiliyoruz.

Hasta bakıcınız sadece hastalarla mı ilgileniyor yoksa yaptıkları başka görevleri de var mı?
Bakım demek bütünüyle bir durumdur. Hastanın altını değiştirmek, hasta yatağını düzeltmek, hasta ile birebir ilgilenmek, hastanın odasını düzenlemek tüm bunlar birbirinden ayrı işler değildir. Hemşiremiz de bu işleri yapar, hasta bakıcılarımız da. Hemşirelik esaslarında, hemşirelik bakımı olarak kişinin öz bakımından fiziki bakımına, yemeğinin yedirilmesi, yatağına yatırılması, odasının düzeni ve temizliğine bakarlar. Hasta bakıcısının da işi aynıdır. Bunun yanı sıra temizlik elemanlarımız var. Banyoların, tuvaletlerin temizlenmesi, çamaşırların yıkanması, yerlerin paspası gibi görevleri var temizlikçilerimizin de. Hasta bakıcı, sadece hastaya bakan kişi değildir, yatağına yatırıp yemeğini yedirmek değildir görevi. Hastanın her işinden sorumludur bu kişiler. Ben hemşire eğitimi alan biriyim. Bize öncelikle hastanın bakımı bunun yanında yatağının yapılmasından tutun da odasının, çevresinin bakımı, yatağına yatırılması, banyo yaptırılması gibi eğitimler verilir. Kişiye bakıyorsunuz, kişinin fiziki alanına bakıyorsunuz bunlar görevlerimizdir bizim. Hemşirelerimiz de aynı işleri yapar hasta bakıcılarımız da aynı işleri yapar. Aralarında ki tek fark, hemşirelerimiz hastalarımızın ilaçlarından da sorumludur.

Her katta yemek alanınız var mı? Yemek düzeni ne şekilde işliyor?
Her katın yemek salonu bulunuyor. Her kat kendi arasında bağımsız, her katın personeli sadece kendi katından sorumludur. Katlarda sağlık personelimiz, hasta bakıcımız ortak olarak çalışmakta. Hepsi bir ekip, birbirlerinden ayırmak mümkün değildir. Burada 6 öğün yemek veriyoruz yaşlılarımıza. 3 ana öğün 3 de ara öğün olmak üzere. Yemeklerimizi yine burada personelimiz yapıyor.

Yemeklerini yaşlılarınız kendileri mi yiyor yoksa yardımcı oluyor musunuz? Yardımcı olunması gereken yaşlılarımıza yardım ediyoruz elbette. Onların yiyebilecekleri tarzda hazırlıyoruz yemeklerimizi. Yemeklerini yiyemeyecek durumda olan yaşlılarımız için yemeklerini blenderden geçirip öyle veriyoruz. Çiğneme olayını çok yapamıyorlar bu nedenle çiğnenmesi, yutulması kolay olan yemekleri yapıyoruz. Mesela eti çiğneyip yutamıyorlar. Bu nedenle genellikle kıyma kullanıyoruz. Etli yemekleri iri kıymalar halinde yapıyoruz. Tüm bunları zamanla tecrübe ederek öğrendim.

Şeker ya da tansiyon hastalarınız için özel bir diyet programı uyguluyor musunuz?
Genellikle yaşlılarımızın durumu göz önüne alınarak diyetisyenimizin kontrolünde yemeklerimiz yapılıyor. Her öğün taze yapılır.

Şuan burada kalan kaç yaşlınız var?
Şu anda 58 yaşlımız var.

Personel sayısı ve yaşlı sayısı orantılı mı?
Her yaşlının ihtiyacını gecikmeden giderebiliyor musunuz? 20 personelimiz var şu anda. Sosyal hizmetlerin kendisi bir rakam belirledi. Her 6 yaşlıya 1 personel bakması gerekiyor. Bizim sayımız bunun üzerinde, her hastaya bakım sağlıyoruz.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan hastaları, biz burada bu bakımı sağlayamayız diyerek almadığınız oluyor mu?
Hayır, öyle bir şey kesinlikle yapmıyoruz. Biz elimizde ki potansiyelin hepsini kendi kendine yetemeyen yaşlılara veriyoruz. Onlara hizmet için buradayız.

Sosyal aktivite olarak neler yapıyorsunuz?
Yaşlılarınızın bir günü nasıl geçiyor burada? Günlük olarak katlarda basit jimnastik hareketleri yapıyorlar. Onun dışında, el işi yapanlar var, küçük boyama uğraşları var. Kâğıt katlama uğraşları var, resim yapanlar, bulmaca çözenler var, müzik dinliyorlar. Neler yapılabilirse hepsini burada yapmaya çalışıyoruz. Onlar sıkılmasınlar, zaman geçirebilsinler diye uğraşıyoruz. Bahçemizi geziyorlar, yürüyüş yapıyorlar burada. Katlardaki salonlarda, yaşlımız bir aktivite yapmıyor olsa bile, yapanları izliyor. Kurumumuzda 4 büyük salonumuz var. 3’ü yaşam salonu 1 tanesi hobi salonu.

Özel günler için etkinlik planı yapıyor musunuz?
Burada bütün özel günleri kutluyoruz. Mutlaka bir et- kinlik yapıyoruz. Babalar gününde, anneler gününde, yılbaşında pasta kesiyoruz. Özel günlerin hiç birini atlamıyoruz. Aklınıza hangi özel gün gelirse burada kutlamaya çalışıyoruz. Şarkı söyleyenler oluyor. Getirebilirsek eğer sanatçılar getirmeye çalışıyoruz. Çevremizde kimler var ise böyle özel günlerde bizimle olmalarını sağlıyoruz. Yılbaşında personelimiz Noel baba kostümü giyerek onlara minik hediyeler veriyor. Bu onları inanılmaz mutlu ediyor.
Gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Ziyaretine gelinmeyen yaşlılarınız oluyor mu? Nasıl olsa bildiğimiz bir yerde, güvende sorun olsa ararlar diyerek ziyareti ihmal ediyorlar mı?
Yaşlı yakınlarının hepsi sık sık ziyarete geliyor. Bazıları her gün, bazıları bir gün arayla, bazılar haftada bir de olsa mutlaka ziyarete geliyor. Ziyaretçisi olmayan yaşlı söz konusu değil. Bunun dışında okullardan, çevreden öğrenciler ziyarete geliyorlar. Kapımız herkeseaçık, istendiği zaman ziyarete gelebilirler.    

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Burada yaşlılarımızın mutluluğu için yapıyoruz her şeyi. Onlar nasıl mutlu oluyorlarsa bizde onlara ayak uyduruyoruz. 2 yaşında çocuk gibiler bizim için. Onlar için çabalıyoruz. Bakımlarını, kişisel temizliklerini aksatmıyoruz. Çevre temizliğine çok dikkat ediyoruz. Yoğun bakım odamız da var burada. Yatalak dediğimiz hastalarımıza da hizmet veriyoruz. Mini bir hastane odası yaratmaya çalıştık, burada bakımlarını sağlıyoruz. İlaç odamız var, buradan hemşirelerimiz sorumludur. Kapısı genellikle kilitli olur herhangi bir sorun yaşanmaması için. Bahçeye çıktıkları zaman, onlar çok mutlu oluyorlar. Havaların da güzelleşmesiyle bahçeden içeri girmiyoruz artık.

   

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here