Ana sayfa Genel Șehit yakınlarına destek olmak için var gücümüzle çalıșıyoruz

Șehit yakınlarına destek olmak için var gücümüzle çalıșıyoruz

680
0
PAYLAŞ

Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EMŞAD) Başkanı

Gülsen BAL

“3 bin şehidimiz var. Eş, çocuk, anne ve babasıyla beraber 20 bini aşan ocağa ateş düşmüş demektir. Şehit yakınlarına destek olmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Sizi tanıyabilir miyiz?

Elazığ’ın Keban ilçesinde doğdum ve evlenene kadar orada yaşadım. Eşim Fuat Bal’la Keban’da tanıştık ve tanışıklığımız gönül bağına dönüşünce evlenme kararı aldık ve evlenerek eşimin ilk görev yeri olan İstanbul’a yerleştik. Eşim polis olduğu için tayinler dolayısı ile bir çok şehir ve insan tanıdık. Bu şehirlerde iki kızımızı kucağımıza aldık.

Bu görev yerlerinde yaşadığınız anılarınız var mı?

Eşim, 1994 yılında Bitlis’te üç parmağını kaybederek gazi oldu. Acı tesadüftür ki bir yıl sonra aynı gün Özel Harekat Polis Memuruyken şehitlik mertebesine erişti.

Acılar size güçlendirmiş…

Hiç beklemediğim bir anda aşkla evlendiğim eşimin şehit haberini aldım. İki çocuğumla ortada kalmıştım. Benim için çok zor günlerdi. O günlerde EMŞAD’la tanıştım.

EMŞAD’a başkanlık hikayeniz nasıl oldu?

Zor günlerimde yanımda olan EMŞAD’da bende benimle aynı kaderi paylaşan şehit eşleri için birşeyler yapabilir miyim diye çalışmaya başladım. Benim iç huzurumu sağlıyordu bu çalışmalar. Gittikçe bağlandım. Bir ara vakfa çevirmeye niyetlendik ama sonra dernekle devam etmeye karar verdik ve 2014 yılında derneğin başkanı oldum.

“Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EMŞAD) Başkanı Gülsen Bal, eşinin şehit olmasından sonra yaşadığı acı süreçten kendisi gibi şehit ve gazi yakınlarının acılarına merhem olarak güçlenerek çıktığını söyledi…”

Kaç şehit ailesine destek oluyorsunuz?

3 bine yakın şehit ailesi var desteklediğimiz. Bunları eş, çocuk, anne ve baba ile çarpınca ocağına ateş düşmüş 20 bin insana ulaşıyor sayı.

Bu ailelere nasıl ulaşıyorsunuz?

Emniyet bize bilgi veriyor. Şehit ve gazileri bize bildiriyor. Bizde hemen iletişime geçebiliyoruz.

Bu kadar aileye yardım etmek zor olmuyor mu?

Bir iktisadi işletme kurduk. Sürekli faaliyetler yapıyoruz. Bir de EMŞAD’ı destekleyen bağışçılarımız var. Özellikle EMŞAD Onursal Başkanı Yaşar Alkaya’nın destekleri şehit ve gazi ailelerimize cansuyu oluyor. Yardım geceleri, yemek organizasyonları, dergi ve kitap satış gelirleri, gezi organizasyonları bunlardan bazıları. Bütçemize göre gıda yardımları, çocuklar için okul bursları, evlenenlere çeyiz yardımları yapmaya çalışıyoruz.

Şehit ve gazi ailelerine sürekli gelir sağlayıcı çalışmalar yapabiliyor musunuz?

Yardım yapıyoruz ama bir yere kadar. Bizim asıl amacımız balık tutmayı öğretmek. Bunun için de şehit ve gazi yakınlarının çocuklarına kodlama eğitimi aldırmaya başladık. Türkiye Bilişim Derneği bize bu konuda destek oldu. Çocuklarımız aldıkları eğitim sonucunda meslek sahibi olacaklar ve iş imkanları doğacak onlara.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Eşim röportajın başında da söylediğim gibi hem gazilik hem de şehadet mertebesine ulaştı. İki duyguyu da yaşadım. Geçirdiğim zor günlerde benim şu anda yaptığım gibi sivil toplum kuruluşlarının desteği ile ayakta kalabildim. Bende elimi taşın altına koyup, kendi yaşadığım acılardan edindiğim deneyimlerimi paylaşmak için çaba sarf ediyorum. Bu yazımızı okuyan herkesi derneğimize davet ediyorum. İnanıyorum ki birlikte daha güçleniriz. Daha çok haneye katkı sağlarız.

EMŞAD BAĞIŞLARINIZ İÇİN

T.VAKIFLAR BANKASI

TR81 0001 5001 5800 7302 2132 89

T.İŞ BANKASI

TR73 0006 4000 0014 2300 6730 66

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here