Ana sayfa İş Dünyası Türk basketboluna yetenekli gençler yetișmesi için elimizden geleni yapacağız

Türk basketboluna yetenekli gençler yetișmesi için elimizden geleni yapacağız

811
0
PAYLAŞ

Ankara Tofaş Basketbol Okulu

Elif ALKAYA

“Türk basketboluna yetenekli gençler yetişmesi için elimizden geleni yapacağız”

“Başarman için mükemmel olmana gerek yok ama mükemmel olmak için başlaman şart”

Basketbolla tanışmanız nasıl oldu?

Aslında ben voleybol kökenliyim ve ikinci kademe antrenörüm. Eşim basketçi. Eşimle evlendikten sonra bende eşimin profesyonel mesleği olduğu için basketbola yöneldim. Spor bizim için bir yaşam biçimi. Oğlumuzu da şimdi basketçi olarak yetiştiriyoruz.

Peki, böyle bir okul açma fikri nasıl oluştu?

Basketbol sporunu icra ederken sürekli kulüplerin içerisinde olmamız gelecekte biz de bu işi yapabilir miyiz, yaparsak kimleri örnek alacağız, nasıl daha iyi yapabiliriz diye düşünmeye itti. Sonunda da kendi kulübümüzü açmaya karar verdik.

Nerelerde deneyim sahibi oldunuz?

Bu işe Eskişehir’de başladık. İzmir, Bandırma diye devam etti. Bandırma bizim için önemlidir. Banvit spor kulübünün ilk kuruluş aşamasının içinde olduk Özkan başkanla birlikte. Sonra Diyarbakır. Orada 17 lisanslı oyuncu yetiştirdik. Güneydoğu’da çocuklara basket sevdirdik. Oraya ilk biz götürdük diyebiliriz. Burada bizde çok şey öğrendik. İlk çekirdek takımmızı Diyarbakır’da yarattık. Ankara’ya döndüğümüzde artık bir kulüp açmak için kendimizi hazır hissettik ve kulübümüzü açtık.

Ankara’da basketbol kulübü açma hikayenizi okuyucularımızla paylaşır mısınız?

2013 yılında bir yıl süren kendi felsefemize uygun nasıl bir spor kulübü açabiliriz diye fizibilite çalışması yaptık. Keçiören ve Altındağ bölgesini seçtik. Gördük ki bu bölgedeki insanların daha çok sosyal aktivitelere ihtiyacı var. Gelir seviyesi asgari düzeyde olan bir bölgenin çocuklarının spora olan açlığını farkettik. İmkan yaratılırsa, çocuklarla ilgilenilirse başarıya ulaşmak için azimle çalışacak çocukları gördük ve bu bölgede yatırım yapmaya karar verdik.

Tofaş markasıyla yolunuz nasıl kesişti?

2014 yılında kulübümüzü açtık ve çalışmalara başladık. O zamanlar Ankara’da Tofaş markası yoktu. Oysa ki basketbolda Tofaş tam bir fabrika gibidir. Tofaş’ın özellikle eski kuşak çok iyi bilir yıllardır basketbola yatırım yaptığını ve çok iyi basketçiler çıkardığını. Bizde işbirliği için kolları sıvadık ve 2013 yılında Tofaş’ın Ankara yetkilisi ile görüşmelere başladık. İlk Etlik bölgesinde yer kiralayarak başladık. Sonrası Altınpark içine taşındık.

Müsabakalarda dereceler almaya ne zaman başladınız?

İlk kiraladığımız salonda çalışırken başladık ödüller kazanmaya. Türkiye genelinde başarılar elde ettik. Ankara birinciliği, Ankara ikinciliği geldi. Bunun akabinde Türkiye şampiyonasına girmeye hak kazandık. Bunlar zor başarılardır ama yeni olmamıza rağmen disiplinli çalışmalarımız sonucunda biz zaferle çıktık.

MARKA TAKIMLARIN ARASINDAN SIYRILDIK…

Türkiye şampiyonalarında başarılı olan marka takımlardır. Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Bursa Tofaş gibi. Biz onlar arasında bir bölgeden gelerek başarıyı yakaladık.

Başarıyı nasıl bu kadar kısa sürede yakalayabildiniz?

Antrenör arkadaşlarımızla yoğun bir program çerçevesinde çalıştık. Gerçekten kendimize inandık, hayallerimizi süsledik ve başarı sonrasında kolay geldi. Bu arada bir taraftan da salonlarımızı genişlettik. Sporcu sayımızı artırdık. 2016 Haziranında Altınpark’ta ki bu spor salonumuzu açmaya karar verdik ve buraya taşındık.

Kulübünüzde başka neler var?

Basketbol salonları, jimnastik salonu, fitness salonu, kafeterya ve Mağazadan oluşan tam bir spor kompleksi yaptık.

Ekibiniz ve sporcularınızdan bahseder misiniz?

11 kişilik antrenör ekibimiz var. 2017 yılında 27 takımla Ankara liginde boy gösterdik. 6 yüz tane resmi müsabakaya çıktık.

Oyuncuları nasıl buluyorsunuz?

Bize kendileri gelen var, bizim bölge okullarında yaptığımız taramalar sonucu başarılı bulduğumuz gençleri kulübümüze davet etmemiz şeklinde oyuncu kadromuz oluşuyor. Okullarda amacımız sadece yetenekli çocukları kulübümüze katmak değil aynı zamanda çocuklara sporun faydalarını anlatmak, takım olmanın önemi ve hepsinden önemlisi de bölgede sıklıkla görülen kötü alışkanlıklardan korumak için çocukları spora yönlendirmeye çalışıyoruz.

Uyuşturucuyla mücadele sosyal sorumluluk projemiz

Bölgedeki ailelerin gelir seviyesi çok düşük ve maalesef çocuklar çok kolay kandırılabiliyor. Bir bakıyorsunuz ki pırlanta gibi gençler uyuşturucu bağımlısı olmuş. İşte biz bu konuda büyük mücadele veriyoruz. Hem kulübümüzün misyonu hem de sosyal sorumluluk projemiz uyuşturucu ile mücadele. Okullarda antrenörlerimiz vasıtasıyla verdiğimiz eğitimlerle çocuklara farkındalık yaratıyor ve onları kazanmaya çalışıyoruz. Bu konuda en büyük destekçimiz eşimin dayısı Alya Spor Kulübünün Başkanı Yaşar Alkaya’dır.

Kız çocuklarında baskete ilgi var mı?

Evet, hemde çok. Bayan basketbolunda da oldukça başarılıyız. TED, Arı, Telekom gibi çok güçlü rakiplerimiz olmasına rağmen bizim bayan basketbol takımımız da müsabakalarda onlarla aynı kürsüye çıkmakta ve madalya almakta. Antrenörlerimiz okullarda tarama yaparken kızları da spora yönlendirmek için çok çaba sarf ediyorlar.

Bölge fakir dediniz, burslu çocuk alıyor musunuz?

70 civarında burslu öğrencimiz var, tüm giderlerini bizim karşıladığımız ve ücret almadığımız.

Olimpiyat halter şampiyonu Topic Heydarov’un resmini görüyorum…

Evet, Olimpiyat Halter şampiyonu Topic Heydarov ve Azeri İlhan Obbassu bu binanın sahibi. Onlarda sporun gelişimi için çok katkı sağladılar. Salonda da göreceğiniz gibi iki ülke bayrağı içiçe.

Lisanslı oyuncu durumunuz nedir?

27 takımımız var şu anda. Her takımın 16 lisans hakkı var. Şu anda 600’e yakın sporcumuzun 435’i lisanslı. Bir sporcu ise yıllık olarak ortalama 20’ye yakın maça çıkıyor. Basketbol başlama yaşı şu anda 7’ye kadar indi ancak 9 yaşından önce lisans çıkartamıyoruz.

Eğitimleriniz basketle sınırlı mı?

Basketbol bizim en son hedefimiz. Aile ve arkadaş ilişkileri, duygusal olan çocuklarımız, teknoloji bağımlısı çocuklarımız var. Çocuklarımızın ergenlik dönemleri genelde bize denk geliyor. Bu özel dönemlerinde destek oluyoruz. Yedikleri, içtikleri, yaşam tarzları kısacası herşeyleriyle ilgileniyoruz ve eğitiyoruz. Ben değil biz demeyi öğreniyorlar. Örneğin bizim çocuklarımız müsabakada yere düşen arkadaşına ilk yardım elini uzatır. Hepsinde takım ruhu vardır. Temel beceri eğitimleri yanı sıra video ile eğitimlerimiz de var. Nasıl beslenmeleri konusunda eğitiyoruz ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçine çevirmelerine yardımcı oluyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here